Що ж таке книга? Велике диво, створене людиною. Ще не вміючи читати, ми розглядаємо малюнки до казок, слухаємо цікаві історії, які читають нам батьки. Щодня ми маємо справу з книгами. З їхньою допомогою зазираємо у майбутнє, дізнаємося минуле.
То якою ж була перша книга? Чи надрукована, чи написана від руки, з чого вона була зроблена?
КНИГА-ПЛИТКА
Такі книги було знайдено в давньоассирійському місті Ніневії. Писець креслив свої знаки на м`якій глиняній плитці тригранною загостреною паличкою - після цього плитку обпалював гончар. Плитки нумерували, як сторінки, і на кожній писали назву.
КНИГА-СТРІЧКА
Чому книга у єгиптян мала вигляд стрічки? Тому, що папірус при згинанні ламався, а стрічку можна було згорнути в трубочку. Такі книги були у вигляді стрічки у сто кроків дожиною. Рядки писали стопчиками. Сувої не ховали до кишень, їх носили у ящичках.
КНИГА З ВОСКУ
Воскові книжечки було винайдено ще в часи древніх римлян. Вони мали такий вигляд: декілька табличок-довідок, охайно витесаних всередині, скріплялися шнурками через дірочки, які були зроблені у двох кутках дощечки. Квадратну нішу кожної дощечки заповнювали воском. Писали на ній стальною паличкою - стилем. У кожного школяра того часу була причеплена до поясу така табличка.
КНИГА ЗІ ШКІРИ
Згодом у книг із воску і папірусу з`явився суперник - пергамент. Його можна було різати, згинати, зшивати у книги. Вони були дуже важкими. Ці книги приковували ланцюгами до стовпів, щоб ніхто не міг украсти жодного екземпляру.
БЕРЕСТЯНА ГРАМОТА
Берестяні книги виникли на Русі в ХІ столітті. Для їх виготовлення брати берест (кору берези), кип`ятили його, зішкрібали внутрішній шар кори, а потім обрізали по краях, надаючи правильної форми. Після такої обробки берест ставав еластичним і м`яким.
КНИГА З ПАПЕРУ
Паперові фабрики виникли у Європі у ХІІІ столітті. Тоді паперові книги були не надто популярними, на них писали лише те, що планували зберігати недовго. Лише з розвитком шкіл й університетів, необхідними стали книги, і в великій кількості. Тому папір почав витісняти пергамент.
Немає коментарів:
Дописати коментар