Фасад бібліотеки

Фасад бібліотеки

пʼятниця, 26 листопада 2021 р.

Інфо-хвилинка «Гарні вчинки - ознака вихованої дитинки»🙌😊👌

Діти часто чують фрази на кшталт: «Треба бути чемним», «А ти гарно поводився?», «Так не ввічливо». Але під цими словами кожен розуміє щось своє. Коли ж дорослі так говорять, йдеться зовсім не про об’єктивну ввічливість і гарну поведінку. Зазвичай таким чином батьки хочуть зробити дитину зручною: не бігати, не кричати, не плакати, не битися. Частокіл заборон. Ввічливість і вихованість полягають в іншому — навчити дитину відчуттям, коли доречний той чи інший прояв.

В ході розваг дитина вчиться адекватним правилами поведінки в різних життєвих ситуаціях. Рольові ігри  одна з найдоступніших і ефективних методик навчання, які на відміну від нудних виховних бесід не відбивають охоту дізнаватися щось нове, а навпаки підігрівають дитячий інтерес до складних наук.
Сьогодні бібліотекар молодшого абонементу підготувала добірку літератури та інфо-хвилинку "Гарні вчинки - ознака вихованої дитинки". Для маленьких читайликів представлено цікаві видання із міні-іграми, уроками етикету, захоплюючими розповідями про хорошу поведінку та добрі справи, які варто втілювати кожного дня.
Школярі радо ознайомились із основними правилами, якими керуються виховані люди, а також поділилися спостереженнями про те, як гарна поведінка та ставлення позитивно впливають на спілкування з друзями та рідними.


 

середа, 24 листопада 2021 р.

Біологічна подорож «Дерева-довгожителі»🌲🌳🌴

Деякі рослини, що існують зараз на планеті є свідками зародження людства. Визначити точний вік древніх дерев часто неможливо. На допомогу приходять різні методи, як-от: радіовуглецевий аналіз, перехресне датування та інші.
Залежно від того, як був визначений вік того чи іншого дерева, виділяють кілька рекордсменів-довгожителів: найстаріше дерево, що живе окремо, та найстаріше дерево-колонія клонів.

Є кілька цікавих дерев наразі. Зокрема, Мафусаїл, Старий Тікко та Пандо.
Мафусаїл
Міжгірна сосна, що росте в «Гаю патріарха» в Білих горах в окрузі Іньо в Каліфорнії отримала ім`я Мафусаїл за свій поважний вік. У 2017 році дереву виповнилось 4849 років.

Старий Тікко
Ялина, що росте в національному парку Швеції Фулуф`єлет у провінції Даларна – найстаріше з відомих стоячих дерев-клоунів, що живе окремо. За допомогою радіо вуглецевого аналізу були знайдені коріння, вік яких оцінюється в 9550 років.

Пандо
На сьогоднішній день вважається найстарішим і найбільш живим організмом на Землі. З приводу дійсного віку Пандо ведуться дискусії.Є експерти, які стверджують, що завдяки тому, що колонія тополь довгий час існувала в майже ідеальних умовах, її вік може бути – до одного мільйона років.

24 листопада В Центральній публічній дитячій бібліотеці №12 відбулось онлайн-засідання Клубу «Зелена планета». Бібліотекарка читального залу провела для любителів природи біологічну подорож «Дерева-довгожителі».

На засіданні учасники Клубу, учні 6-А класу СЗОШ №21 дізнались цікаву інформацію про унікальність дерев-довгожителів.



Літературний подіум "Чудові книги Сашка Дерманського" 💫

Сашко Дерманський – автор популярних пригодницьких повістей і казок для дітей, зокрема, "Чудове Чудовисько", "Царство Яблукарство", "Володар макуци, або Пригоди вужа Ониська", "Король буків, або Таємниця Смарагдової книги", "Казки Дракона Омелька", "Маляка" та багатьох інших. Переконаний, що "любов до книжки слід прищеплювати з перших місяців життя. Це завдання батьків, вони мусять читати дитині, читати з нею, читати самим, щоб показувати приклад".

Сашко Дерманський – справді один з найпопулярніших українських письменників, які пишуть для дітей. Він неодноразово здобував відзнаки престижних літературних рейтингів і премій, таких як «Книга року БІ-БІ-СІ», «Коронація слова», «Книга року» та «Золотий лелека». До того ж, він проводить чи не найбільше зустрічей зі своїми читачами та завжди радо відгукується на запрошення відвідати якусь школу чи бібліотеку.


Незабаром у письменника день народження. Саме з цієї нагоди бібліотекарі молодшого абонементу провели літературний подіум "Чудові книги Сашка Дерманського". Захід відбувся в рамках програми гуртка "Почитайко".

Школярі ознайомились із життєвим та творчим шляхом нашого сучасника, переглянули відеоколаж про видані книги автора, взяли участь у вікторині "Пригоди в країні Драконії".

Читачі радо поділились враженнями від прочитаних книг казкаря, розповіли про улюблених героїв і поміркували, яких персонажів ще може вигадати письменник для своїх наступних книг.

субота, 20 листопада 2021 р.

Тематична книжкова поличка «Голод 33-го – біль душі і пам’ять серця»

 Голодомор…
Страшне слово, яке болем ятрить серця українців.
Подія, що накрила собою величезну країну, квітучу, родючу та щедру. Помирали люди, молоді, здорові, яких можна було врятувати дуже просто: голодним потрібно було лише дати хліба. Та навіть не дати, а повернути..

Мільйони українців загинули мученицькою смертю від голоду, заподіяного сталінським режимом у 1932 -1933 роках.
20 листопада в Центральній публічній бібліотеці-філії для дітей №12 бібліотекар читального залу організувала тематичну книжкову поличку «Голод 33-го – біль душі і пам’ять серця».


Читачі мали можливість переглянути видання, у яких міститься інформація про страшні роки голодомору в Україні.

пʼятниця, 19 листопада 2021 р.

Тематична викладка літератури «Героям слава – вписана в серцях»

День Гідності та Свободи відзначається 21 листопада – у день початку подій, які стали для України історичними: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року. 

Метою запровадження пам’ятної дати стало донесення до сучасного та майбутнього поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку 21 століття, а також відання належної шани патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

19 листопада в Центральній публічній бібліотеці-філії для дітей №12 бібліотекарі старшого абонементу організували тематичну викладку літератури «Героям слава – вписана в серцях».


Сьогодні боротьба за незалежність України, її суверенітет, кордони – продовжується. І від зовнішньої агресії нас захищають сучасні герої – учасники військових дій, які щохвилини виборюють для нашої держави такий жаданий мир.

середа, 17 листопада 2021 р.

17 листопада - день народження відомого сучасного українського прозаїка Андрія Кокотюхи🎉

Кокотюха Андрій Анатолійович, народився у місті Ніжині, в родині зварювальника та медичної сестри.
Перший художній твір написав у 7 років. До 12 років читав і писав лише казки.
Мріяв стати бібліотекарем, але закінчив факультет журналістики Київського університету ім Т. Шевченка.
Перше оповідання опубліковане 1987 року. А вже на початку 90-х років А. Кокотюха став одним з відомих сучасних українських письменників.
Вітаємо митця! Бажаємо натхнення та творчих злетів, унікальних сюжетів і зацікавлених читачів!


 

пʼятниця, 12 листопада 2021 р.

Книги про головне: психологію сучасних дітей👧👦

Книга - це джерело емоційної віддачі

та культурно-мистецького задоволення.

Доросла людина зважає на стиль, переклад, особливості тексту, а дитина читає з емпатією. Події та вчинки героїв у книгах дитина сприймає емоційно, навіть може вживатися в роль й уявляти себе літературним героєм. Всю прочитану книгу вона "пропускає" крізь себе - це особливість дитячого читання. Тож за допомогою книги можна достукатися до дитини, формувати та розвивати її життєву позицію.

Якщо дитину непокоять якісь проблеми, часом вона не може відразу відверто говорити про них навіть з батьками. Саме книги дають змогу делікатно поспілкуватись про все. Дитина відчує, що вона не сам на сам із проблемами, почитає, як з ними впорався герой книги, зробить висновки.

Дуже часто відповіді на питання містяться саме в книгах, де дитина зустрічається з тими самими ситуаціями, що і в реальному житті. Тому пропонуємо вам кілька книг, які розкривають психологію сучасних дітей. Цю літературу важливо читати не тільки діткам, а й учителям і батькам:

Анджела Нанетті

«Мій дідусь був черешнею»

Книга написана для дітей віком 9-12 років. У творі розкривається тема смерті та втрати рідних. Попри таку тему, книга досить життєствердна. Саме на прикладі сім’ї героя пояснюється, як потрібно розмовляти з дитиною на такі серйозні теми. Книга вчить сприймати та переосмислювати такі складні речі, як смерть, що є також невіддільною частиною життя.

Аудгільд Сульберґ

«Хто проти суперкрутих»

Серія книг норвезької письменниці для дітей 10-14 років. Авторка розповідає про соціальні прошарки, так звані шкільні касти, про системний булінг у школах. Читаючи, діти можуть знайти багато прототипів персонажів у власному житті.

Джоді Піколт

«Дев’ятнадцять хвилин»

Книга розрахована на дорослу аудиторію. Що можна зробити за 19 хвилин? Можна встигнути спекти перепічку, запломбувати зуб, підстригти газон. А можна за цей час вбити 10 людей. У книзі розповідається про випадок, коли 17-літній підліток розстрілює своїх однолітків у школі. Що примусило хлопця взяти до рук зброю? У книзі розкриваються такі теми, як дитяча самотність, батьківський егоїзм, духовна близькість дітей та батьків, як завищені вимоги батьків впливають на дітей у подальшому житті. Саме прослідкувавши взаємовідносини дитини та батьків, можна пояснити, як довести дитину до певної реакції, що призведе до таких неминучих наслідків. Книга наголошує на важливості виховання та комунікації з дитиною. Адже якщо не виправити вже наявну проблему, може статися велика біда.

 Джеф Кінні

«Щоденник слабака»

Серія із 14 частин. Книга весела, оптимістична, життєствердна. Про звичайне життя дитини, про навчання та щоденні виклики.


Завдяки важливому інструменту - книзі - ми можемо говорити з дитиною про взаємини у школі, булінг, самопізнання, небезпеки зовнішнього світу тощо. Читаючи, дитина виносить інсайти з книги та вчиться співпереживати. Саме тому важливо звертати увагу на те, що читає ваша дитина, та намагатись знаходити лише корисну для формування її світогляду літературу.

четвер, 11 листопада 2021 р.

Кібербулінг: як діяти?

Цькування в мережі Інтернет - проблема, з якою зіткнувся кожен третій підліток в Україні, а кожен п`ятий був змушений навіть припиняти навчання.

Тож нам, дорослим, варто подбати про те, щоб наші діти знали основні правила поведінки у випадку зіткнення з кібербулінгом.

Як протидіяти? Ось кілька важливих порад:

🙇 Взяти паузу: вимкнути гаджет, подихати, зібратись із думками.

😶 Не відповідати булеру: без реакції він не отримає бажаного та втратить цікавість.

📷 Робити скріншоти та зберігати переписку. Це - докази для розмови з дорослими або у поліції.

❌ Заблокувати булера в усіх соцмережах відразу.

👎 Поскаржитись адміністратору соцмережі.

💁 Обговорити ситуацію з дорослими. Можна подзвонити на національну дитячу лінію довіри: 116111.

👮 Не боятися діяти рішуче! Якщо цькування не припиняється - варто звернутись до поліції по допомогу, адже переслідування в мережі суперечить законодавству України.


За матеріалами UNICEF в Україні


вівторок, 9 листопада 2021 р.

Поетичний акорд "Українська мова - сонячна, співуча, легка, мов хмаринка, і міцна, мов круча"😊

День української писемності та мови - свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада.

Мова - живий організм, який розвивається за своїми законами. Це нетлінний скарб століть, що передається від покоління до покоління і об’єднує минуле й прийдешнє. Це - спадкоємність не лише в межах роду, а й народу.

Ще Вольтер писав, що всі основні європейські мови можна вивчити за шість років, а свою рідну мову треба вивчати все життя.

З нагоди цього свята бібліотекар молодшого абонементу провела для маленьких відвідувачів поетичний акорд "Українська мова - сонячна, співуча, легка, мов хмаринка, і міцна, мов круча".

Читайлики дізнались про традиції святкування цього дня, ознайомились із найцікавішими фактами про рідну мову, взяли участь у вікторині "Наш скарб - наша мова!". Також усі охочі мали змогу продекламувати улюблені вірші про мову.

"Поки мова жива - живий народ. Сучасні українські діти - головні носії нашої милозвучної та солов`їної. Дуже тішить, що підростаюче покоління шанує рідне слово", - відзначає працівниця бібліотеки Леся Кутей.




Зі святом, друзі!





 

понеділок, 8 листопада 2021 р.

9 листопада - День української писемності та мови💙

Мова − це найважливіший засіб спілкування та пізнання, а також один із ключових факторів незалежності країни.

Щороку, 9 листопада, Україна відзначає День української писемності та мови. Це свято було встановлено указом Президента України 6 листопада 1997 року.
Зазвичай в цей день вшановують пам’ять Преподобного Нестора-Літописця, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія, відзначають найкращих популяризаторів українського слова та проводять Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, до якого приєднуються навіть українці, які живуть за кордоном.
Нестор-Літописець був священнослужителем Київсько-Печерської Лаври та літописцем. Дослідники вважають, що саме з його праці "Повість минулих літ" (XI − початок XII століття) починається писемна українська мова.
А от витоком сучасної літературної української мови вважається відома поема "Енеїда" Івана Котляревського − перша масштабна пам’ятка українського письменства, що була укладена розмовною українською мовою.

Пропонуємо вам, любі читачі, напередодні свята познайомитись із цікавими фактами про нашу рідну мову та пригадати наскільки вона унікальна😉




 

Незабаром в Україні традиційно відзначатиметься День української писемності та мови. Це свято усіх залюблених в милозвучне українське Слово😊

На молодшому абонементі створено виставку-акцент "Барви рідного слова", на якій представлені мовні енциклопедичні та художні видання.

Усі бажаючі можуть ознайомитись із творчістю українських митців, фольклорними перлинами нашої мови, а також поглибити знання за допомогою словників і довідників😉