Фасад бібліотеки

Фасад бібліотеки

середу, 9 грудня 2020 р.

9 грудня – день Різдвяної листівки

Від них віє теплими спогадами, атмосферою добра та любові. Колись наші прадіди дарували ці листівки один одному в руки або надсилали поштою. Першими різдвяні листівки випустили в Англії за малюнками, створеними 1794 року художником Добсоном. Нещодавно пройшло повідомлення про продаж за 22 тис. фунтів стерлінгів різдвяної листівки 1840 року. Проте масовий випуск поштових карток розпочався 1869 року, після того як австрійський економіст Е. Герман опублікував у Відні розрахунки, які показали, що третина листів не містить секретної інформації, отже, ця частина цілком могла б пересилатися без конвертів. Нововведення Австро-Угорської імперії миттєво оцінили в багатьох країнах.
У Франції та Німеччині листівки стали випускатися 1870-го, в Англії, Швейцарії - 1871-го, у Росії - 1872 року. Тоді ж з’явилися і філокартисти - колекціонери листівок. А через 25 - 30 років, на зламі XIX - XX століть, це захоплення стало у світі масовим.
У Російській імперії перші різдвяні листівки були випущені 1898 року. Серію з 10 штук віддрукували за малюнками відомих столичних художників тиражем 10 тисяч примірників. Серед авторів, імена Костянтина Маковського та Іллі Рєпіна, останній запропонував для серії свій акварельний малюнок «Запорожець». Мабуть, саме цю листівку можна вважати першою українською різдвяною листівкою.
Різдвяно-новорічні листівки друкувалися в нас найчастіше з трьома видами написів: «З Різдвом Христовим!», «З Різдвом Христовим і Новим роком!», «З Новим роком!» Листівка, що надійшла поштою, сприймалася як подарунок художньої мініатюри, її унікальність зумовлювалася тим, що на зворотному боці було особисте звертання, що зберігало тепло рідних чи дружніх рук. Зустрічалися листівки гігантські та зовсім маленькі, з матерії, дерев’яні, із візерунковими просіками, ароматні, що звучать... Для їхнього зберігання випускали спеціальні альбоми, листівками прикрашалися інтер’єри будинків, щоденники й шкатулки.
Хочеться вірити що сьогодні коли ми з вами у новому тисячолітті, так званому електронному спілкуванні через Інтернет, збережемо традицію наших пращурів і будимо вітати наших близьких та знайомих зі святами саме листівками.
Також пропонуємо вам ролик, як зробити Новорічну та різдвяну листівку самотужки:



Немає коментарів:

Дописати коментар